Specialista na okrasná jezírka


Přemýšlíme o jezírku

24.02.2013 15:39

 

Začínat konstatováním, že je  voda základem života je rčení známé, otřepané a přesto pravdivé. Málokdo z nás si v dětském věku zvolil suchou cestu, když vedle byla velká lákavá kaluž, která stála za prozkoumání nebo alespoň za projití, k velké radosti našich maminek. Voda prostě přitahuje. Mnohým z nás tento vztah vydrží po celý život a naše byty zdobí různá akvária. Pokud vlastníme pozemek můžeme naši lásku posunout na vyšší úroveň a zařídit si jezírko.

S tím souvisí i účel, ke kterému si jezírko zařizujeme

Akvaristé většinou touží chovat větší ryby, v tomto případě většinou okrasné, rybáři si zase chtějí užít své úlovky a nezatěžovat mrazáky, takže této skupině půjde hlavně o nádrže k chovu a pozorování ryb.

Milovníci rostlin zjistí, že sortiment nabízených trvalek jim již nevyhovuje a chtějí oživit zahradu o rostliny, které vodní prostředí potřebují. Tito lidé si vybudují jezírko hlavně s rostlinami a lekníny.

Další zjistí, že jejich trávník, na kterém si ze začátku zakládali, je příliš veliký a že se musí sekat, hnojit, vertikutátorovat, hubit plevele, vyhánět krtka a že je to vlastně nebaví.  Takže začnou uvažovat, co tam udělat jiného.

Jsou samozřejmě i lidé, kteří jezírko chtějí a při zakládání zahrady ho berou jako centrální architektonický prvek.

Pak je skupina lidí, kteří se nechali zlákat různými „slevovými „ akcemi různých výrobců koupacích bazénů a po čase zjistí, že bazén využijí dva až tři měsíce v roce a že zbytek roku se o většinou neestetickou záležitost musí starat.  Díru nechtějí zasýpat, takže se rozhodnou pro celoročně okrasnou vodní plochu, kde se mohou i vykoupat.

Z tohoto úvodu by vyplývalo, že je mnoho druhů jezírek, a že se nějak zásadně liší. Opak je pravdou a v zásadě můžeme mít jezírko pro milovníky rostlin, ryb a lze se v něm i koupat.

Zkusím Vám v dalších článcích poradit jak na to a jak se vyhnout zásadním chybám, které se mnohdy i po studiu různých knížek můžeme dopustit.

Jednu zásadu ovšem musíte mít vždy na paměti: neexistuje bezúdržbové jezírko a představa, že se bude čistit samo je nesprávná. Pokud se nebudete jezírku věnovat, je lépe mít trávník a občas ho posekat.

 

—————

Zpět