Specialista na okrasná jezírka


Plánujeme jezírko

24.02.2013 15:44

Pokud jsme zvážili všechna pro a proti a jsme rozhodnuti si jezírko nechat vybudovat je potřeba si vybrat umístění. Vodní plocha je vždy dominantou zahrady a na jejím umístění tedy záleží.

Je nutné vycházet z toho, kterou část zahrady nejvíce používáme, kam je vidět z domu nebo kde si plánujeme vytvořit nebo již máme místo pro posezení. Na jezírko většinou navazuje dřevěné molo na posezení a opalování a pod něj je možné umístit filtrační technologii.

Velikost jezírka volíme s ohledem na naše možnosti ať už finanční či prostorové. Z hlediska biologické rovnováhy je lepší co největší objem vody. Pokud máme málo prostoru, lze to dohnat hloubkou alespoň v části jezírka.

Jaká hloubka je optimální? V tomto je rozdíl mezi koupacím a rybochovným jezírkem. Na koupání nám stačí cca 150cm, pro ryby je lépe udělat alespoň část jezera hlubší -  200 i více cm. Přes zimu se v hlubší části shromáždí „teplá“ 4 stupňová voda a ryby dobře přezimují.

Lehké přistínění vodní plochy není na závadu, ale umístění přímo pod vzrostlé stromy není ideální vzhledem ke znečištění padajícími listy nebo jehličí.

Je vždy lepší se poradit s odborníkem.

Dále je nutné do prostoru přivést vodu na dopouštění a elektřinu.  Na dopouštění je lépe použít PE rouru 32mm a na přívod elektřiny stačí kabel  CyKy 5x 2,5. Přívodní kabel musí mít samostatnou proudovou ochranu nastavenou na instalovaný odběr. Zapojit jej necháme elektrikáře, který zároveň udělá revizi.

Jakou vodou lze dopouštět? Nejlépe vodovodní, má upravené složení a ta trocha chloru z ní velice rychle vyprchá. Ne všichni vědí, že mohou mít podružný vodoměr na měření spotřebované vody na zahradu – platíme jen vodné a nikoliv stočné. Studniční voda se dá též použít, ale je dobré vědět, jaké má složení. Mnohdy bývá znečištěná a na dopouštění vypařené vody se dá použít, ale na první napuštění může způsobit velké problémy. Rozhodující je obsah dusíku a fosforu.

Velikost vodní plochy – zde je limitujících 40m2. Do této velikosti od letošního roku nepotřebujeme žádné povolení. Při stavbě většího jezera je nutné navštívit stavební úřad a domluvit se na nutných dokladech.

Naše firma je schopná stavební povolení včetně veškeré požadované dokumentace vyřídit za Vás.

—————

Zpět